
Nie da się ćwiczyć mówienia po angielsku bez… mówienia po angielsku! Jedną z pułapek, w którą wiele osób wpada jest uciekanie od wszelkich okazji do mówienia po angielsku z powodu lęku i stresu, jakie to doświadczenie w nas wywołuje. Często zamiast tego spędzamy wiele godzin ucząc się z książek lub przerabiając kursy, które nie dają nam możliwości mówienia na żywo.
Trzeba na to uważać. O ile regularna samodzielna nauka jest niezmiernie istotna, nigdy nie zastępuje używania języka w praktyce (to jak zdanie samej teorii na prawo jazdy i nigdy nie wsiadanie do samochodu!)
Wiem, że wielu z Was ciężko jest znaleźć czas na lekcje, lub po prostu nie trafiliście jeszcze na lektora, z którym czujecie się dobrze 9 a (to też bardzo ważne). Dlatego dziś dzielę się z Wami 4 sposobami na ćwiczenie mówienia po angielsku bez lektora.
1. Nagrywanie się
Gdy boimy się mówić po angielsku, często jest tak, że bardzo wstydzimy się własnego głosu i generalnie “dźwięku” siebie samych mówiących po angielsku. Dlatego dobrym sposobem by ten lęk przełamać a przy okazji ćwiczyć język jest po prostu nagrywanie siebie.
Jak to robić? Jest wiele ćwiczeń związanych z nagrywaniem. Ja powiem Ci o najprostszym i jednym z moich ulubionych:
Obejrzyj jakiś materiał video lub przeczytaj tekst po angielsku i spróbuj o nim opowiedzieć własnymi słowami nagrywając się.
Ta metoda jest świetna, bo działasz z anglojęzycznymi materiałami, więc masz okazję podłapania nowego słownictwa i struktur gramatycznych. Ważne, by nie powtarzać po prostu dosłownie tego, co przeczytaliśmy lub co zostało powiedziane – parafrazowanie i korzystanie z własnego zasobu słów jest bardzo ważną umiejętnością językową, która przydaje się we wszystkich sytuacjach, w których prowadzimy spontaniczne konwersacje po angielsku.
2. Wymiany językowe
Wymiany językowe są świetną okazją dla osób, które potrzebują przełamać lęk przed mówieniem. Zazwyczaj idea wymiany jest taka, że ktoś pomaga Ci ćwiczyć angielski, a Ty pomagasz tej osobie ćwiczyć inny język, ale coraz częściej organizowane są wydarzenia, na których jest kilku moderatorów spotkania mówiących płynnie w danym języku, a reszta ćwiczy wspólnie.
Wymianą językową może być uczestnictwo w takim zorganizowanym wydarzeniu (często proponowane są wtedy różne gry i zabawy językowe lub konkretne tematy do rozmów), lub po prostu spotkanie jeden na jeden z osobą, która chce z nami poćwiczyć język.
Ja sama uczestniczyłam i w jednej i w drugiej formie wymiany. Osobiście lepiej odnalazłam się w wymianie jeden na jeden, w której moim celem było ćwiczenie hiszpańskiego, a celem mojej partnerki językowej – ćwiczenie angielskiego. Umawiałyśmy się, że przez pół godziny będziemy rozmawiać po angielsku, a przez kolejne pół po hiszpańsku, i tak na zmianę.
Gdzie szukać takich wydarzeń lub po prostu partnerów językowych? Na Facebooku jest sporo wydarzeń i grup o nazwie “Language Exchange” (szczególnie gdy mieszkasz w dużym mieście). Ja swoją wymianę językową zaczęłam po prostu od opublikowania na takiej grupie posta z pytaniem, czy ktoś jest zainteresowany wymianą językową angielski – hiszpański i napisałam parę słów o sobie. Podobne wydarzenia możesz też znaleźć na stronie Meetup.com. Pamiętaj, że na wymianę językową możesz się również umówić online, więc nie ma tak naprawdę znaczenia to gdzie teraz mieszkasz.
3. Aplikacje
Jeśli nie masz wokół siebie żadnych wydarzeń językowych lub trudno Ci zorganizować wymianę językową, istnieją różne aplikację do takiej wymiany językowej (np. Tandem, Hello Talk, Hello Pal ).
Polega to zazwyczaj na tym, że łączysz się z wybraną osobą przez aplikację i rozmawiacie (przez kamerkę albo po prostu przez czat). Idea jest taka sama, jak w wymianie językowej na żywo – Ty pomagasz danej osobie w rozgadaniu się w Twoim języku (lub innym języku, który znasz), a ona pomaga Ci rozgadać się w swoim.
Zarówno zaletą, jak i wadą wielu takich aplikacji jest fakt, że można rozmawiać na czacie. Zaletą jest to, że często jest nam łatwiej uczestniczyć w takiej rozmowie na czacie i że ćwiczymy pisanie. Ta funkcja staje się natomiast wadą, gdy zawsze decydujemy się korzystać z czatu, bo nie mamy odwagi przełamać lęku przed rozmową na żywo.
4. Partner do ćwiczenia języka
Parter do ćwiczenia języka jest nieco podobny do partnera z wymiany językowej, z tą różnicą, że tym razem szukamy kogoś, kto też uczy się angielskiego. Ważne, by znaleźć osobę, która jest na podobnym poziomie co my i która ma podobne cele językowe.
Celem posiadania partnera lub partnerki językowej jest po pierwsze, wzajemne motywowanie się do nauki angielskiego, dzielenie się radami dotyczącymi nauki, materiałami, wątpliwościami i generalnie rzecz biorąc wzajemne wsparcie. Takie regularne wsparcie potrafi niesamowicie podnieść naszą motywację i zachęcić do systematycznej nauki.
Po drugie, powinniśmy umówić się z partnerem językowym na rozmowę po angielsku. To może być pół godziny, godzina, dwie – wszystko zależy od Waszych możliwości. Ponieważ żadne z Was nie jest lektorem, nie chodzi tu wcale o to by mówić płynnie i poprawiać błędy. Celem takiego ćwiczenia jest oswajanie się z mówieniem po angielsku i stopniowe przełamywanie lęku.
Gdzie znaleźć takiego partnera lub partnerkę? Możesz poszukać wśród znajomych lub na grupach językowych. W mojej grupie “Wyczyść swój angielski z błędów” jest aktualnie ponad 1000 osób uczących się angielskiego – wystarczy, że zamieścisz post, w którym napiszesz, że szukasz partnera do ćwiczenia angielskiego i napiszesz kilka słów o sobie:)
Jakie tematy wybierać?
Zarówno przy wymianie językowej, jak i partnerstwie językowym często pojawia się pytanie: o czym z taką osobą rozmawiać?
Możecie umówić się na kilka tematów:
- Możecie po prostu rozmawiać tak, jak ze znajomymi – o tym, co się u Was dzieje, co robiliście ostatnio, jakie macie plany itd. Jeśli kogoś dopiero poznajemy, jest dużo pytań, które takiej osobie można zadać!
- Możecie co tydzień wybierać jakiś konkretny temat, artykuł, film, książkę serial, który będziecie omawiać. Ważne by temat był dla Was interesujący!
- Możecie też skorzystać z gotowej listy nietypowych pytań pomagających rozkręcić rozmowę. Znajdziecie ją tu: https://www.gifts.com/blog/conversation-starters i tu https://conversationstartersworld.com/250-conversation-starters/

POBIERZ ŚCIĄGĘ Z CZASÓW ANGIELSKICH – CZASY ANGIELSKIE W 15 MINUT!

Nazywam się Paola Menin i od lat pomagam dorosłym osobom nabrać pewności siebie w angielskim tak, by mogły mówić w tym języku swobodnie i spełniać swoje marzenia.
Zajmuję się nie tylko nauczaniem angielskiego, ale i psychologią nauki języków obcych, dzięki czemu tworzę naprawdę skuteczne materiały i opracowuję wyjątkowe strategie nauki angielskiego, które pomogą Ci osiągnąć Twój cel.
Dzięki swojej skuteczności mam na koncie kilkadziesiąt udanych długoterminowych współprac indywidualnych, a w moich cyklicznych kursach online wzięło udział już ponad 1500 osób!