fbpx

5 najczęstszych błędów w czasach angielskich

Jeśli mieszają Ci się angielskie czasy to raczej należysz do większości;) Praktycznie dla każdego ucznia, z którym pracowałam czasy były wyzwaniem. Często jest tak, że mówimy już po angielsku całkiem płynnie, ale wciąż boimy się bardziej zaawansowanych konstrukcji i trzymamy się tych “bezpiecznych” (zazwyczaj Past Simple, Present Simple/Continuous i Will), pomijając wszystkie inne.

 A to błąd!

 Unikanie różnorodnych konstrukcji czasowych jest takim samym błędem gramatycznym, jak inne i nie pozwala Ci faktycznie podnieść poziomu angielskiego. 

 Jeśli boisz się, że popełniasz błędy w innych czasach  – spokojnie. Na początku każdy z nas je popełnia. Trzeba podejść do tego z cierpliwością i ćwiczyć czasy systematycznie.

 Błędy najczęściej oczywiście pojawiają się w mowie (bo na papierze w ćwiczeniu dużo łatwiej jest nam je wyłapać). Ale żeby się ich pozbyć z mowy, najpierw trzeba się o nich dowiedzieć i je przećwiczyć. 

 Dlatego zachęcam Cię do przestudiowania tych 5 błędów, które słyszę najczęściej:

 

BŁĄD 1:

Używanie PRESENT PERFECT zamiast PAST SIMPLE gdy mówimy kiedy coś się wydarzyło w przeszłości:

 I have seen her yesterday. INCORRECT

 

I saw her yesterday.CORRECT

Gdy mówimy KIEDY w przeszłości wydarzyła się jakaś rzecz, nie używamy PRESENT PERFECT, tylko PAST SIMPLE.

BŁĄD 2 

 Używanie czasu PAST CONTINUOUS zamiast PAST SIMPLE do czynności, które działy się regularnie w przeszłości:

When I was younger I was going to the gym every day. – INCORRECT

 

When I was younger I went to the gym every day. – CORRECT

Gdy mówimy o czymś co kiedyś robiliśmy regularnie, zawsze używamy PAST SIMPLE (lub formę used to), a nie PAST CONTINUOUS!

Zauważ, że tak samo funkcjonują formy CONTINUOUS i SIMPLE w czasie teraźniejszym: używamy formy SIMPLE do regularnych czynności, a CONTINUOUS – do czynności, które dzieją się w danym momencie i są tylko tymczasowe.

 

BŁĄD 3

Używanie PRESENT CONTINUOUS zamiast PRESENT SIMPLE do czynności, które dzieją się regularnie w teraźniejszości: 

 

I’m watching TV every day. INCORRECT

 

I watch TV every day.CORRECT

Ta sama zasada co w punkcie 2 – gdy mówisz o czymś co dzieje się zawsze, o czymś, co jest ogólną zasadą i prawdą, używasz PRESENT SIMPLE. PRESENT CONTINUOUS używamy natomiast wtedy, gdy czynność dzieje się teraz, w momencie, w którym o niej mówimy, lub jest tylko tymczasowa.

BŁĄD 4

Pomijanie konstrukcji PAST PERFECT:

When we arrived at the cinema, the film already started. INCORRECT

 

When we arrived at the cinema, the film had already started. CORRECT

 

Jednym z powodów, dla których uczniom jest ciężko wejść na wyższy poziom angielskiego, jest po prostu kompletne omijanie niektórych konstrukcji czasowych, przede wszystkim konstrukcji PERFECT.

 Pamiętaj, że gdy chcemy zaznaczyć, że w przeszłości jedno zdarzenie miało miejsce PRZED drugim zdarzeniem, powinniśmy użyć konstrukcji PAST PERFECT.

 

BŁĄD 5

Używanie WILL zamiast PRESENT CONTINUOUS gdy mówimy o ustaleniach i konkretnych planach dotyczących bliskiej przyszłości:

 I can’t meet you tonight because I will go to the cinema with my brother at 8:00 pm.INCORRECT

 

 I can’t meet you tonight because I’m going to the cinema with my brother at 8:00 pm. CORRECT

Pamiętaj, że gdy mówimy o planach i ustaleniach dotyczących niedalekiej przyszłości, zazwyczaj używamy konstrukcji PRESENT CONTINUOUS, a nie WILL.

POBIERZ ŚCIĄGĘ Z CZASÓW ANGIELSKICH – CZASY ANGIELSKIE W 15 MINUT!

.

Nazywam się Paola Menin i od lat pomagam dorosłym osobom nabrać pewności siebie w angielskim tak, by mogły mówić w tym języku swobodnie i spełniać swoje marzenia. 

Zajmuję się nie tylko nauczaniem angielskiego, ale i psychologią nauki języków obcych, dzięki czemu tworzę naprawdę skuteczne materiały i opracowuję wyjątkowe strategie nauki angielskiego, które pomogą Ci osiągnąć Twój cel.

Dzięki swojej skuteczności mam na koncie kilkadziesiąt udanych długoterminowych współprac indywidualnych, a w moich cyklicznych kursach online wzięło udział już ponad 1500 osób!