
Jeśli masz za sobą lata nauki angielskiego, a mimo to czujesz, że jesteś wiecznie na tym samym poziomie i wciąż nie potrafisz swobodnie mowić, jeśli chcesz komfortowo komunikować się po angielsku z ludźmi, ale denerwuje Cię, że popełniasz błędy – to wpis dla Ciebie.
Gdy mówisz po angielsku, często masz pustkę w głowie? Zastanawiasz się jak przełamać językową blokadę? Jak przestać się bać mówić po angielsku? Jak nauczyć się mówić po angielsku płynnie i swobodnie?
Jeśli ciągle masz wrażenie, że Twój angielski stoi w miejscu, istnieje duża szansa, że popełniasz kilka bardzo istotnych błędów w swoim podejściu do nauki języka.
Sprawdź, czy te punkty dotyczą Ciebie i co zrobić, aby to naprawić i nauczyć się wreszcie mówić po angielsku swobodnie i płynnie.

1. Czekasz z mówieniem po angielsku “aż się nauczysz”
Spotykam na swojej drodze wiele osób, które twierdzą, że zaczną używać angielskiego w praktyce dopiero jak się już wszystkiego nauczą, to znaczy, jak już będą znać gramatykę perfekcyjnie, nauczą się wielu słów, wszystko będą rozumieć i nie będzie szansy, że się wygłupią mówiąc po angielsku z błędami.
Oczywiście to podejście jest nierealne z kilku prostych powodów.
Po pierwsze, języka uczymy się właśnie w praktyce. Nie da się poczekać z mówieniem aż się nauczymy. Uczysz się angielskiego poprzez mówienie.
Po drugie, równie irracjonalny jest zamiar poczekania aż przestaniemy popełniać błędy. Wbrew pozorom, to na błędach uczymy się najlepiej.
Dlatego moje wyzwania i kursy opierają się właśnie na pracy nad powszechnymi błędami w angielskim.
Po trzecie, to wcale nie jest tak, że wszyscy się z ciebie śmieją kiedy zrobisz błąd. Największy krytyk siedzi w naszej głowie, wiem coś o tym, bo sama często to czuję, gdy komunikuję się na codzień po hiszpańsku (mieszkam w Hiszpanii).
Ludzie zazwyczaj pozytywnie reagują, gdy próbujemy komunikować się w języku obcym i koncentrują się na tym co mówimy, a nie na tym, że tu czy tam zrobiliśmy jakiś błąd.
A nawet jeśli zdarzy Ci się jakaś przykra sytuacja lub jakiś złośliwy typ, który wytknie ci błąd w rozmowie – zignoruj, bo to naprawdę nie Twój problem. Najważniejsze, że ty się rozwijasz i ćwiczysz swoje umiejętności językowe.
2. Czujesz lęk przed popełnianiem błędów, ale nigdy nad nimi nie pracujesz
Masz świadomość, że robisz błędy w angielskim, ale… nic z tym nie robisz. Często spotykam się z tym, że wiele osób przez lata używa tych samych niepoprawnych form i struktur, bo nie wiedzą jak się zabrać za ich poprawianie. Można wręcz powiedzieć, że posługują się takim samym angielskim od lat z wygody i przyzwyczajenia i nie wiedzą jak z tego wybrnąć.
Gdy zaczniesz świadomie pracować nad językiem, nabierzesz więcej pewności siebie, bo najzwyczajniej w świecie będziesz robić mniej błędów, a tym samym mówić poprawniej i płynniej. Musisz wyłapać swoje błędy żeby przestać je powtarzać i się od nich odzwyczaić.
Nie chodzi o to, by od razu siedzieć godzinami nad książkami albo być na super intensywnym kursie. Nawet kilka minut kontaktu z językiem dziennie wystarczy. Pokazuję to miedzy innymi na moich wyzwaniach, na których już po tygodniu uczestnicy widzą pierwsze efekty nauki!
Oczywiście najlepiej, jeśli masz okazję rozmawiać po angielsku, np. na zajęciach indywidualnych lub grupowych, ale jeśli nie masz teraz takiej możliwości, poszukaj innych metod, jest ich całej mnóstwo!
Pobierz mojego darmowego workbooka o najczęstszych błędach w angielskim i dołącz do wyzwania
3. Ciągle w głowie tłumaczysz na polski i myślisz po angielsku używając polskiej logiki
Dlaczego większość Polaków popełnia dokladnie te same błędy w angielskim?
Bo są to dosłowne kalki z polskiego. Na przykład, mówisz call to someone, bo po polsku mowimy zadzwonić do kogoś, i nieświadomie, automatycznie tłumaczysz to na do. A po angielsku mowimy call someone bez to!
Żeby przestać wszystko tak dosłownie tłumaczyć, a tym samym przestać popełniać typowe błędy, trzeba otworzyć się bardziej na język. Nie próbować wszystkiego tłumaczyć sobie na logikę, bo logika polska nie dziala w angielskim. Każdy język działa na własnych zasadach.
Gdy uczniowie zbyt długo analizują dlaczego mówi się coś po angielsku tak a nie inaczej, i ciągle dopytują „a dlaczego mówi się call someone”, to tłumaczę, że tak się mowi i już – nie ma tu bardziej „logicznego” wyjaśnienia. I takie myślenie naprawdę bardzo Ci pomoże zacząć myśleć po angielsku.
4. Za mało powtarzasz
Wiele osob uczy się jakiegoś wyrażenia, zasady gramatycznej czy konstrukcji jeden raz, i potem złości się, że o niej nie pamięta w trakcie rozmowy po angielsku.
Nasz umysł jest skonstruowany w taki sposob, że aby coś skutecznie zapamiętać w znacznej większości przypadków, musimy to sobie co najmniej kilka razy powtórzyć. Dlatego na przykład na moich lekcjach z uczniami często wracam do poprzednich materiałów i tematów, a zadania na moich kursach online zawsze zawierają co najmniej kilka ćwiczen do powtórki z tych samych tematów.
5. Nie bierzesz odpowiedzialności za swój angielski
To baaardzo ważny punkt w przypadku dorosłych osob, które uczą sie języka.
Czasem może ci się wydawać, że trafił ci się kiepski nauczyciel, że masz złe doświadczenia z przeszłości, że materiały do nauki są źle dobrane i tak dalej. I owszem, czesto to może być prawda. Ale uważaj, aby nie przerzucać całej odpowiedzialności za twoje efekty w nauce na czynniki zewnętrzne. Bo to koniec końców twoje działania, twój wysiłek i czas spędzony na nauce decydują o tym czy odniesiesz efekty.
Nawet najlepszy nauczyciel czy najdroższy kurs językowy nie będą w stanie wykonać tej pracy za ciebie.
Nauczyciele i materiały są po to by cię pokierować, wspierać, tłumaczyć i motywować, ale aktywna nauka i praca z materiałami w twoim wolnym czasie to tylko i wyłącznie twój wybór i twoja odpowiedzialność. Jeśli chcesz odnieść wspaniale efekty nauki, weź tę odpowiedzialność na siebie, podziękujesz sobie w przyszłości!