fbpx

Jeśli uczysz się angielskiego przez lata, albo pamiętasz jeszcze lekcje angielskiego ze szkoły, to nazwa phrasal verbs pewnie brzmi znajomo. Tylko co to właściwie jest i czy naprawdę musimy się tego uczyć?

 

Odpowiedź na pytanie 1:

W kilku słowach: phrasal  verbs to po prostu czasowniki złożone, czyli wyrażenia mówiące o jakieś czynności, składające się z dwóch (lub czasem trzech) słów – czasownika i jeszcze jednego słowa (zazwyczaj przyimka lub przysłówka, ale nazewnictwo nie jest tu najważniejsze, więc skupmy się na tym, że to po prostu czasownik złożony z dwóch lub więcej części). Przykładami są: give up, move on, get away with, get up i tak dalej

 

Odpowiedź na pytanie 2:

ZDECYDOWANIE TAK.  Musimy się ich nauczyć i według mnie nie ma takiej możliwości, by naukę phrasal verbs jakoś obejść. Czasem uczniowie mnie pytają, czy nie wystarczy po prostu użyć jakiegoś zamiennika zamiast phrasal verb. Prawda jest taka, że nie zawsze istnieją odpowiednie zamienniki, bo phrasal verbs funkconują po prostu w angielskim jak inne niezależne czasowniki, które mają swoje indywidualne znaczenie (pomyśl na przykład o “get up” czyli “wstawać”. Czy można zamiast tego powiedzieć “rise from bed after sleeping? = czyli “wstać z łóżka po spaniu”? Można, ale brzmiałoby to wyjątkowo dziwacznie i niejedna osoba nie wiedziałąby, o co Ci w sumie chodzi…)

 

Poza tym, nawet  jeśli się zapierasz, że nie będziesz używac phrasal verbs, to na pewno je USŁYSZYSZ lub PRZECZYTASZ. Są one używane cały czas przez wszystkich, w telewizji, filmach, serialach, wiadomościach, artykułach, w pracy, w sytuacjach towarzyskich, w mailach – wszędzie. Brak ich zrozumienia na pewno przysporzy Ci problemów i niemałej frustracji w trakcie nauki.

 

NO WIĘC JAK SIĘ UCZYĆ PHRASAL VERBS SKUTECZNIE?

 Uczniowie ciągle narzekają, że nauka phrasal verbs jest trudna. I oczywiście się z Wami zgadzam – jest ich bardzo dużo i wiele z nich jest do siebie podobnych. Trud polega na tym, że są złożone ze słów, które już zazwyczaj znamy i którym przypisujemy zupełnie inne znaczenie. Na przykład samo “give” oznacza “dawać”, a “up” – “w górę”, ale już “give up” znaczy “poddawać się” albo “rezygnować z czegoś”. 

To sprawia, że w wielkim skrócie, wszystko nam się miesza. Ale jest na to sposób!  Oto kilka praktycznych wskazówek jak skutecznie uczyć się PHRASAL VERBS:

 

  1. Nie ucz się zbyt wielu wyrażeń na raz

To wskazówka , którą można zastosować ogólnie do nauki nowych słów. Nasza pamięć krótkotrwała jest naprawde ograniczona i nawet jeśli uda Ci się zapamiętać 20 nowych wyrażeń  w godzinę, to istnieje ogromna szansa, że już następnego dnia będziesz pamiętać tylko niewielki procent. Dodatkowo, zwiększasz szansę na to, że znaczenia różnych wyrażeń będą Ci się mieszać.

Lepiej uczyć się 1-2 wyrażeń dziennie kilka razy w tygodniu, lub nawet jednego wyrażenia na tydzień.

 

2. Ucz się z kontekstu!

Osobiście uważam, że nie ma nic gorszego w nauce słownictwa, niż nauka słów wyrwanych z kontekstu. Uwierz mi, nawet jeśli przetłumaczysz sobie znaczenie jakiegoś słowa, to wcale jeszcze nie znaczy, że będziesz w stanie użyć tego słowa w odpowiednim kontekście.

Jeśli masz teraz wrażenie, że znasz wiele słów angielskich, których w ogóle  nie używasz, bo po prostu nie masz pewności jak i kiedy ich użyć – to właśnie rezultat uczenia się bez kontekstu.

Ponadto, kontekst sprawia, że ZAPAMIĘTUJEMY LEPIEJ. Ludzki umysł po prostu zapamiętuje lepiej rzeczy, które mają jakieś konkretne znaczenie (na przykład historię), niż listę pojedynczych, nie powiązanych ze sobą w żaden sposób słów.

Najlepiej więc  ucz się phrasal verbs na podstawie całych zdań, a nawet krótkich historii. Jeszcze lepiej, gdy znajdziesz więcej niż jedno zdanie, w którym używa się tego samego wyrażenia. A już NAJLEPIEJ, jeśli samodzielnie  stworzysz takie zdanie w trakcie nauki, które dotyczy Ciebie. Dlaczego tak? Bo bardzo dobrze zapamiętujemy wszystko to, co związne z nami samymi (takie mamy duże ego, to chociaż to wykorzystajmy!;))

 

3) Nie ucz się wielu wyrażeń z tym samym czasownikiem jednocześnie

Popularnym sposobem na naukę phrasal verbs jest robienie długich list na podstawie używanego z nimi czasownika (na przykład “phrasal verbs with give”). Problem w tym, że o ile zapamiętywanie podobnych do siebie dźwięków działa w wielu innych sytuacjach, tu nie chodzi o to, by zapamiętać słowo “give”, bo je już dobrze znasz. Chodzi o to, by zapamiętać odmienne znaczenie czasownika złożonego z give. Jeśli masz 10 różnych phrasal verbs z czasownikiem give, wszystkie podobne do siebie, ale każde o innym znaczeniu, to OCZYWIŚCIE, że te znaczenia będą Ci się mieszać.

 

Zamiast tego, wybieraj różne phrasal verbs, lub ucz się maksymalnie dwóch wyrażeń z tym samym czasownikiem (wtedy można zapamiętać ich znaczenie na zasadzie porównania). 

 

4. POWTARZAJ, POWTARZAJ I JESZCZE RAZ POWTARZAJ!

Mam wrażenie, że jedną z najczęstszych przyczyn, z których nie zapamiętujemy nowego słownictwa jest to, że po prostu liczymy na to, że wystarczy powtórzyć słowo raz, by je zapamiętać. A tak oczywiście nie jest. Jeśli w jednym tygodniu nauczysz się nowego słowa , a w kolejnym je słyszysz i już nie możesz sobie przypomnieć jego znaczenia, jest to zupełnie NORMALNE i znaczy tylko tyle, że zapominasz o jednym z najważniejszych elementów nauki, czyli powtarzaniu.

Nie ma tu magicznych sztuczek, żeby coś zapamiętać, trzeba to powtórzyć i to dobre kilka razy, Jeśli uczysz się nowego wyrażenia w poniedziałek, powtórz je na następny dzień i dodatkowo w weekend, Wróć do tego wyrażenia po tygodniu i powtórz jeszcze raz. Istnieje ogromna szansa, że w ten sposób wyrażenie UTRWALI się w Twojej pamięci, na co nie możesz liczyć przy jednorazowym przeczytaniu słowa i już.

A Tobie jak idą phrasal verbs? Daj znać!

Paola:)